Efter Arbetet på Twitter

EfterArbetet: Konflikten om NCC-bygget Filbornaverket rasar vidare: http://t.co/Mw4O60l0

EfterArbetet: Svårt följa skollagen när lärartjänster försvinner http://t.co/tWjGOHJP

EfterArbetet: Nytt Malmöprojekt ska kartlägga khatmissbruk http://t.co/9svh3L5z

EfterArbetet: De flesta skåningar skulle tjäna på skattefinansierad kollektivtrafik http://t.co/RYlpkGmw

EfterArbetet: Skånska färdtjänstförare tvingas till farliga körningar - Efter Arbetet http://t.co/U48aUvXh

Efter Arbetets nyhetsbrev

Missa inte våra uppdateringar! Prenumerera på Efter Arbetets nyhetsbrev. Skriv in din epostadress nedan.

Mikrolån ingen frälsning

torsdag, februari 23, 2012 - 10:30

Fakta: Mikrolån

Lån med ränta som lämnas utan krav på formell säkerhet och ger låntagaren möjlighet att starta företag. Tanken är att detta ska leda till försörjning och förbättrad livskvalitet. Muhammad Yunus från Bangladesh startade mikrolåneverksamheten1974. 

Källa: NE

NYHET

Mikrolån utan säkerhet kan få invandrarkvinnor långt från arbetsmarknaden att våga starta företag. Det slås fast i en rapport från Region Skåne. Men lånen har nackdelar enligt biståndsorganisationen Individuell Människohjälp, IM.

 

I veckan presenterade Region Skåne rapporten Ester som handlar om utanförskap bland invandrade kvinnor. Rapporten slår fast att många har svårt att få banklån till start av företag och att så kallade mikrolån kan vara en lösning på problemet. Lånen har funnits länge i fattigare delar av världen, där de både hyllats och kritiserats. Kritiken går bland annat ut på att lånen delas ut allt för frikostigt och att kvinnor hamnar i svårlösliga skuldfällor efter mindre lyckade företagssatsningar.

– I Malawi har vi sett att det är svårt för kvinnorna att betala tillbaka. Bankerna på landsbygden följer inte upp hur det har gått för deras företag, säger Sara Fallström, internationell handläggare på biståndsorganisationen Individuell Människohjälp, IM.

Sara Fallström är inte helt negativt inställd till mikrolån i Sverige. Hon tror att modellen skulle kunna fungera, tillsammans med andra åtgärder.

– Det är bra om det kombineras med annat. Kvinnorna ska också utbildas, till exempel i företagande, säger hon.

 

Utbildningsmodul innan lån

Karl Wennberg är en av rapportförfattarna och docent vid Handelshögskolan i Stockholm. Även han anser att utbildning måste finnas med i bilden, så att lån inte går till företagssatsningar som inte är kommersiellt gångbara.

– Det måste finnas en individuell motivation och vilja för att det ska kunna fungera. Det gäller att ha en utbildningsmodul innan man får lånen och kan starta företagen, säger han.

 

Finns bättre alternativ

Enligt Sara Fallström finns det bättre alternativ än mikrolån med ränta och hon ger exempel från El Salvador där det startats så kallade sparlåneklubbar där kvinnor går samman och betalar till en gemensam kassa varje månad. Därmed slipper de räntan på lånen.

– Då kan de själva bestämma hur mycket de kan lägga in varje månad. Sedan lånar de från den gemensamma kassan. Den här gruppen har valt att göra så för de vill inte ta ränta av varandra säger hon.

Jila Moradi är vice ordförande i Herrgårdens kvinnoförening. Hon anser att pengar till nyföretagande bara är en liten del av lösningen, oavsett om det gäller mikrolån eller starta eget-bidrag

– Det handlar inte bara om att få lån. De måste ha ett socialt nätverk, få utbildning och så vidare. Det är tufft att starta företag och att bli stöttad när man gör det är ett absolut måste, säger hon.

Karl Grauers

 

Kommentarer

Skriv ny kommentar

Vi modererar din kommentar. Det innebär att allt först blir läst innan det publiceras. Därför kan du uppleva en viss fördröjning. Tänk på att hålla dig till saken och behandla andra debattörer med respekt.
Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.