Efter Arbetet på Twitter
EfterArbetet: Konflikten om NCC-bygget Filbornaverket rasar vidare: http://t.co/Mw4O60l0
EfterArbetet: Svårt följa skollagen när lärartjänster försvinner http://t.co/tWjGOHJP
EfterArbetet: Nytt Malmöprojekt ska kartlägga khatmissbruk http://t.co/9svh3L5z
EfterArbetet: De flesta skåningar skulle tjäna på skattefinansierad kollektivtrafik http://t.co/RYlpkGmw
EfterArbetet: Skånska färdtjänstförare tvingas till farliga körningar - Efter Arbetet http://t.co/U48aUvXh
Efter Arbetets nyhetsbrev
Missa inte våra uppdateringar! Prenumerera på Efter Arbetets nyhetsbrev. Skriv in din epostadress nedan.
Sök

Hur löser man krisen i EU?
- Det första man bör komma ihåg är at det är borgerliga regeringar som samlas för att lösa en kris som deras egen politik skapat. Det är inte misstag som släppt lös låneboomen i Europa, det är inte misstag som skapat återkommande nedskärningar och det är inte misstag som sänkt skatterna i alla länder. Utan en politik. Det EUs politiska elit nu diskuterar är hur man ska kunna lösa kriserna utan att samtidigt ändra politik.
- När finansmarknader agerar på ett sätt som politikerna inte gillar så hjälper det inte att kalla dem ”osunda” eller ”irrationella”. De är vad de är. Och makten de fått att pressa upp räntor och spela i staters underskott är en makt man fått av politiken.
- Samtidigt vet EU:s politiska elit att om man inte agerar och bromsar utvecklingen så riskerar man den egna makten. Länder kan inte styras av spekulanter, banker inte få fri makt att låna ut i eget vinstintresse och valutaflöden kan inte vara mätstocken på om välfärden ska vara si eller så stor. EU:s elit måste alltså agera men samtidigt är lösningarna en utmaning mot den egna ideologin. Det är grundorsaken till att toppmötena helt enkelt inte kommer framåt.
- Idén att ”lugna marknaden” är ett omöjligt projekt. Finansmarknaden kommer bara springa vidare till nästa möjlighet, för kom ihåg att bakom varje kurva som gått uppåt raskt i räntor, börser eller priser så ligger det ett medvetet spelande bakom. Någon satsar pengar på att det ska förändras snabbt. Oberoende om kurvan går upp eller ner är det samma finansmarknad som tjänar på gissningarna.
- Ändå är det ”lugna marknaden” som är politikens hitillsvarande innehåll. Genom stora buffertar, genom ”brandväggar” genom överskott i statsfinanser ska finansmarknaden rörelser motverkas, det ska helt enkelt bli för farligt för de stora pengarna att chansa på uppgångar eller nedgångar. Problemet är att finansmarknaderna har inget val. Jakten på vinst styr och den jakten har politiken accepterar som ekonomins motor.
- Det vi ser är därför politiker som av självbevarelsedrift diskuterar begränsningar av den politik de själva genomfört.
EN ANNAN LÖSNING PÅ EU KRISEN
- Problemet med en galen finansmarknad är svår att prata bort. Den första åtgärden bör alla inom arbetarrörelse och vänsterrörelser stödja. Kraftig nedskrivning av Greklands statliga skulder. De sociala konsekvenserna, med arbetslöshet och fattigdom vid ett sammanbrott är nämligen alltför stora.
- Dessa nedskrivningar kommer att göra banker i Grekland och Frankrike och Tyskland insolventa. Istället för att låna ut pengar till dem bör staterna förstatliga ägandet. Kostnaden blir mycket lägre och osäkerheten mindre.
- EU ledningarnas krav på ökat kapital i bankerna, för att göra dem ”säkrare”, är ett omöjligt projekt. Banker blir inte säkrare för att kapital höjs från 4-5 till 9-10 procent. Vid en kris är fallhöjden så oerhört mycket större än kapitalet i botten.
- Istället skapar det ökade kapitalet en åtstramning då det enklaste sättet för ägarna är att göra bankernas kapital större genom att sluta låna ut. Då minskar ekonomin än mer och företag får ännu svårare att låna och investera. En lösning är att staten lånar direkt till företag och att bankerna helt enkelt får se marknadsandelar försvinna.
- Nästa steg är att förstatliga kreditväsendet. Det är ändå staterna som garanterar systemet och betalar misskötsel. Bankernas frihet att skapa pengar genom lån är ett misstag.
- För att skydda valutan mot ständiga spekulationsattacker finns beprövade sätt. Det första är att EU inför en valutareglering som (liksom Kina), helt enkelt bromsar flöden. En valutareglering av EU skulle inte drabba de enskilda ländernas ekonomier eftersom den mesta handeln inom EU faktiskt är intern.
- Att införa en transaktionsskatt på finansmarknaden blir då realistisk och kommer inte stoppas av kapitalflykt. Det är helt enkelt omöjligt att tömma EU, världens största ekonomi, på dess eget kapital. Omöjligt åtminstone om politiken VILL stoppa det.
- För att skapa tilltro och framtidskraft behöver länderna också presentera offentliga investeringsprogram. En europeisk liten klimatskatt på alla företag och medborgare går både att motivera och använda för att få fart på den ekonomi som nu bromsas in i en återkommande depression.
- Att krossa euron kommer däremot innebära att finansmarknaderna får ökad makt i hela Europa. Ingen stat kan enskilt införa reglering och kontroll utan att de andra är med. Man kan gilla eller ogilla Euron, men som projekt är det mycket svårt att vända åter utan att kostnaderna för det får betalas av löntagare i EU genom ännu större nedskärningar, sänkta löner och svagare offentliga ekonomier.
Krisen inom EU handlar i grunden om en politisk ledning som gett makt och frihet till en kraft som nu hotar alla. När Anders Borg eller Reinfeldt säger att det handlar om att skapa ”förtroende” så säger man egentligen att man står maktlös inför en finansmarknad som inte lyssnar. De måste istället tvingas. Eftersom det alltid är mer lönsamt för dem att strunta i politikens önskningar och göra tvärtom. När ekonomin behöver satsningar så bromsar finansmarknaden. När ekonomin behöver begränsas så fördubblas spekulationen.
Det finns ett ord för den typ av ekonomi vi skapat.
Zombiekapitalism.
Sånt stoppar man inte med prat.

























Kommentarer
Utmärkt artikel full av resonemang och förslag!
Tänk om politikerna lkunde lyssna på hans idéer!
Du borde bli Sveriges nästa finansminister.
En underbart bra och klargörande artikel. Exakt så här enkelt är det.
En central mening är: "Bankernas frihet att skapa pengar genom lån är ett misstag." Tänk om andra journalister kunde begripa bara en sån sak. Det verkar inte som t ex SVT´s så kallade ekonomijournalister ägnat en enda tanke åt att försöka begripa var pengarna kommer ifrån. Man kan tro att de är direklt avlönade av Wall Street för att föra deras talan och göra allmänheten förvirrad och uppskrämd.
Tack Johan. Jag visste väl att det var nånting som var snett. Men hur botar man en värld full av galningar?
Johan du är verkligen, stundom, lysande. Det beror nog på din kunskap om nationalekonomi. För att ifrågasätta måste man förstå vad man ifrågasätter. Min uppfattning är att nationalekonomi är likt humaniora - det är mer tro och mindre vetande. Man övas inte ifrågasätta, utan man drillas lära alla begrepp utantill plocka ihop samt isär dem - inte ifrågasätta ideologisk eller ens praktiskt. Men nu ser vi att liberal marknadsideologi inte fungerar, rent praktiskt.
Det är som religion – ett knippe påståenden blir inte mer verkliga bara för att man tror på dem.
Tack Johan, det är befriande att läsa dig. Man kan tillägga att vi bör rikta uppmärksamheten mot den akademiska nationalekonomin som verkligen är ett elfenbenstorn men tyvärr med mycket makt. Vad händer kritiker där, vilken tolerans finns där för avvikande meningar. För det är inte bara politikerna som är blinda, de backas upp av ekonomerna som lever i en abstrakt modellvärld som är sig selv nok.
Tack för alltid lika intressanta artiklar. Hörde igår på studio ett kl 17.00 där Joakim Palme och en Nationalekonom som hette Stefan nånting" tydligt förklarade att det Grekland mfl inte har levt över sina tillgångar utan snarare under sina tillgångar då politken som styrt har tillåtit en arbetslöshet på snart 18% och en ungdomsarbetslöshet på 40% ( spanien är uppe i 50%!!) arbetslöshet kostar och givetvis låga skatter.
/Christer
Johan,
Kan du förklara för mig varför regeringarna, eller de konservativa krafterna, inte vill förstatliga bankerna? Det verkar för mig som en lösning?
/Pontus
Skriv ny kommentar