fredag 30 jul
Veckans ledare
Bild: Lena Dahlström

Ett tydligt alternativ

Debatt

Fler i högskolan

Skånenyheter

Körförbud för ambulanser

Tvångssteriliseringar kan avskaffas

Grönt ljus för GMO-majs

Håpas du trifs bra i fengelset

Vilken jobbstimulans har jag fått?

Kalendarium

Efter Arbetets nyhetsbrev

Missa inte våra uppdateringar! Prenumerera på Efter Arbetets nyhetsbrev. Skriv in din epostadress nedan.


Namn:

E-postadress:


Tre lyktorTre lyktor, Trelleborg. Bild: Matpatrullen

Men älgen var kul ...

2010-03-07

Matpatrullen letar efter något att äta i Trelleborg. Här finns en mängd ställen, men få som lockar. Pizza och kebab – med någon kinakrog inemellan – samt pubkrubb enligt formel 1A är vad som finns, ungefär vad våra fördomar sagt oss redan innan vi nådde stadsgränsen.

I hamnen, som ligger helt nära centrum, ska det finnas en restaurang högst upp i en uppfräschad gammal ångkvarn. Matpatrullen gillar återanvända industribyggnader och blir nyfiken. I kåken kan man vänta på sin färja, här finns Trelleborgs Allehandas redaktion – och en restaurang som är stängd mitt på blanka söndagseftermiddagen.
Snopna irrar vi runt på den öde gågatan. Restaurangen i stadshotellet ser mer än lovligt dyster ut. Restaurang Istanbul då? Lite burek hade inte varit fel. Men man lockar som alla andra med ryggbiff och spätta som alternativ till kebaben. Anslag i fönstren lovar 40 % rabatt på all mat, det lätt desperata i detta får oss att vända på klacken och gå åt andra hållet.
Till slut får det ändå bli Tre Lyktor, eller Lyktan som puben kallas i folkmun. ”En naturlig mötesplats för trelleborgarna”, är dess slogan. I den mån trelleborgarna alls beger sig ut för att mötas idag tycks det stämma – och det är ju inte så mycket att välja på.
Vi slår oss ner i en halvcirkelformad soffa vid ett runt bord med brännmärken efter gångna tiders cigaretter. Nu är det bara älghuvudet på väggen som har kvar en cigg i mungipan. I soffan hittar vi en tappad hårnål sedan kvällen före. Över huvud taget vilar det något av eftertankens kranka blekhet över etablissemanget, vars inredning bär tydliga bruksspår efter blöta helgkvällar. Spelautomaterna arbetar bakom en avbalkning och vi hör då och då uppgivna muttranden från det hållet.

Men det är ett riktigt ställe, ändå. Vid borden sitter flera sällskap och äter söndagsmiddag. Det är tregenerationsfamiljer, äldre par, något kompisgäng. Killen som jobbar i lokalen har bra överblick från baren och ger alla lugn, vänlig och effektiv service.
Stouten på fat har tyvärr tagit slut och det är något strul med weissbier-kranen, men det finns en god stout på flaska om man vill undvika stor stark för 37 riksdaler.
Fläskfilé Oscár på planka med ett berg av duchessepotatis och hamburgertallrikar langas in på löpande band till de väntande gästerna. Efter en inte alltför lång stund får vi in våra rätter, helstekt spätta (149 kr) och råsockerglaserat ankbröst (165 kr). Spättan är en besvikelse, oinspirerat tillagad och presenterad. Kokt potatis, en skål skirat smör, en pliktskyldig skiva citron och en överdimensionerad hög pepparrot.

Ankbröstet, och i synnerhet den krämiga potatisgratängen därtill, överraskar däremot positivt. Det vill säga det är helt okej presterat av kocken. När man väl motat bort de torkade sviskonen och apelsinbitarna är köttet tillsammans med balsamvinägerskyn och gratängen ganska välsmakande om än lite överstekt.
Det finns inget hemgjort över glassbakelserna vi får in, mer än att någon tagit dem ur sin förpackning och vispat en massa grädde till (52 kr). Men det är ändå rätt gott, i alla fall jämfört med det blaskiga kaffet.
Tre Lyktor, eller Trelleborg för den delen, kommer inte att bli vårt stamställe framöver. Men vi fick mat till slut, i alla fall. Och den där lakoniska älgen var kul.

Matpatrullen

Betyg: Tre Lyktor

Rockergatan 1, Trelleborg

Gemyt: 2
Maten: 2
Vegetariskt: 3
Valuta för pengarna: 2

Prisläge:
Snorbilligt
Bekvämt  X
Överkomligt
Svindyrt

Hit går vi igen:
Sällan  X
I brist på annat
Varför inte?
Mer än gärna

Mättnad:

Falafel på hemvägen
Behagligt mätt
Bukfylla  X
Paltkoma

Kökets färdigheter:

Suger
Kunde gjort det bättre själv  X
Duger
Hurra!


Taggar
, ,

Klicka på taggen för att läsa fler artiklar inom samma ämne


Skriv ut | | RSS | |




Fler artiklar i samma kategori





Utebliven tidning?

 

Textarkivet
  

 

 

ETC:s Bloggportal

Ansök om att få vara med i denna lista via detta formulär. Om du vill rapportera en blogg med stötande innehåll så kan du skicka oss ett mejl.


 

 


ETC ansvarar inte för det som skrivs på dessa bloggar

Kloka hem

 

Ordfront

 

KulturStan

 

Dagens klubbar
Lördag 31 juli

Belle Epoque

Belle Epoque, Södra Skolgatan 43

Baren som än så länge går under namnet ”Det nya stället” i folkmun har på kort tid blivit omåttligt populär. Menyn förändras varje dag, likaså ansiktet bakom skivspelarna. Räkna med hög stämning och många välbekanta ansikten.

  • 18.00-01.00

Breeze Nightclub

Breeze, Södergatan 16

Gamla Heartbreak fick en extreme makeover och förvandlades till Breeze för ett par år sedan. Konceptet är dock fortfarande detsamma, du halkar runt på två shotsklibbiga dansgolv till schlager och de senaste hitsen när du inte spelar bort dina pengar på roulette. Har du tur träffar du någon som senare kan presenteras för din mamma.

  • 23.00-05.00

Centiliter & Gram

Centiliter & Gram, Stortorget 17

C & G är resturangen/baren som lockar den lite mer mogna Lilla Torg-publiken med sina erbjudanden om afterwork i en sober och elegant miljö. Med det inte sagt att stället på något sätt är mossigt, tvärtom. Var och varannan kväll bjuds det på dj:s som spelar själfull house, disco latin och skön loungemusik att sippa på cocktails till. Ett mindre dansgolv finns för den som vill fortsätta afterworka hela natten.

  • 17.00-03.00
  • Fri entré
  • 18 år

Chilipepper

Chili, Södergatan 3

Minns du klubben Mazarin på Crown? Chilipepper är den fristående fortsättningen, det vill säga ett frosseri i lättdansad hitmusik och schlagers. Skölj ner allt med Vodka Redbull och träffa nya vänner.

  • 23.00-03.00
  • 80 kr
  • 22 år

Club Eightball

Crown, Amiralsgatan 19

Hits, hits och ännu mer hits blir det när Club Eightball rullar in på Crown. Pinfärskt och radiovänligt är ledorden som styr musikvalet, fräscht och stylat gäller för klientelet.

  • 23.20-04.00
  • 100 kr

Cuba Café

Cuba Café, Amiralsgatan 35

Närmare Havanna kan du inte komma utan att du måste lämna Folkets Park. Prunkande grönska, kitschiga pastellfärger, njutbara nachos och drinkar med namn som Fidel Castro och Che Guevara garanterar en exotisk upplevelse.

  • 17.00-03.00
  • 20 år

KB / Nattklubb

Kulturbolaget, Bergsgatan 18

KB är rockklubben som med sina 25 år på nacken blivit som en institution i Malmös nattliv. Många stora artister och band har stått på KB:s scen genom åren då det är en av Malmös bästa konsertlokaler. Likt målsökande missiler drar sig partyfolket hit helg efter helg för att röja och dricka öl till pophits och rockfavoriter. Glöm inte att en KB-kväll bara fullbordas om den avslutas med något flottigt på Jalla eller Campus kebab.

  • 23.30-04.00
  • 80 kr (40 kr innan 00.30)
  • 20 år

Nattklubb

Étage, Stortorget 6

Det sägs att Tom Jones festat på Étage en gång i tiden. Om han gör det numera förtäljer inte historien, men några du garanterat lär stöta på är de uppklädda ungdomar som ramlat hit från ställena runt Lilla Torg. Har du inget emot radioskval och icke-så-subtila raggningsförsök så kan det här mycket väl vara klubben för dig.

  • 23.00-05.00
  • 80 kr
  • 25 år

Prins Bernhard

Prins Bernhard, Skeppsbron 4

Att båten Prins Bernhard har lagt till i Inre Hamnen kan ses som ett vackert symptom på att Malmö är en stad i förändring. Båten som byggdes 1938 består av fyra avdelningar: Ovan, Flod, Hav och Under. Vi fokuserar givetvis på Under, nattklubbsdelen där champagnen flödar och de välstylade gästerna uppvaktar varandra på klassiska manér.

  • 22.00-03.00
  • 80 kr

Schlagerklubben

Hipp, Kalendegatan 12

Varje lördag tas Belle Epoque-pärlan Hipp i besittning av 25-plussare med en förkärlek till glitter, glamour och tonartshöjningar. Japp, det är dags för schlagerklubben. Detta innebär såklart artister, liveband och dj:s hämtade från den galna schlagervärlden, samt en ansenlig skara glada partyprissar som kan sjunga Främling utantill.

  • 23.00-03.00
  • 100 kr
  • 25 år

Secret Wars

..., ...

Tushpennebattle. Reglerna är enkla: konstnärerna tävlar en mot en i 90 minuter långa battles, svart tusch mot vit bakgrund på 2x2 meter, publiken och två domare bestämmer vem som går vidare. Förutom visuella dissningar blir det såklart fetfest med allt vad det innebär, det vill säga grym musik och massa bootyshakin’. Kolla in myspace, facebook eller hemsidan för information om plats.

  • 22.00-03.00

Swing Inn Nightclub

Swing Inn Nightclub, Stadt Hamburgsgatan 2

Om du lägger ner alla dina förutfattade meningar om vad som är pinsamt så är chansen att du har löjligt kul förbluffande stor här. Här festar de som varit med i klubbsvängen sedan juratiden. Musiken är främst från 70-, 80- och 90-talet men ibland slinker en och annan het listlåt med. Obs: Vårdad klädsel!

  • 22.00-03.00
  • 28 år

Wonk

A2, Adelgatan 2

Wonk är alltid Wonk. Alltså, ett schlagerdansgolv, ett popdansgolv och ett housedansgolv som gästas av välkända dj:s. Sex on the beach-drinken, karaoken och den obligatoriska strippstången gör att du känner dig som hemma. PS. Fri entré för dragqueens.

  • 23.00-04.00
  • 100 kr (50 kr innan 00.00)
  • 20 år